A magyar Biblia korszakai
Az első teljes magyar fordítás
A Brit és Külföldi Bibliatársulat Magyarországon
A Magyar Bibliatanács megalakulása
A gyökeresen megváltozott politikai helyzetben lehetetlenné vált egy angol missziós társaság magyarországi működése, így a magyar nyelvű Biblia kiadásának és terjesztésének jogát és kötelességét átadta a legnagyobb protestáns egyháznak, a reformátusnak. A Református Egyház ökumenikus szellemben élt a kapott feladattal, és kezdeményezésére 1949-ben létrejött a Magyar Bibliatanács, öt protestáns egyház és a magyar ortodox egyház részvételével. (Meg kell említenünk, hogy korábban, már 1942-ben megalakult a rövid életű Magyar Biblia Társulat, Kovács J. István kezdeményezésére.) Az 1949-ben alakult Magyar Bibliatanács megörökölte a Brit és Külföldi Bibliatársulattól egy újabb Károli-revízió ügyét, amelyet felelősséggel igyekezett befejezni. Számos revíziós próbafüzet megjelentetése és hosszú évek munkája után a Bibliatanács fordítói és vezetői úgy döntöttek, hogy revízió helyett (amely már aligha volna összevethető Károli eredeti fordításával) a héber és görög eredetiből új fordítást készít, a Károli Bibliát pedig továbbra is változatlanul, az 1908-as változatában adja ki. Az új fordítású Biblia több mint 20 évi munka után 1975 karácsonyára jelent meg, majd mintegy nyolcévi munkával elkészült az új fordítású Biblia revíziója is, amely 1990-ben, a Vizsolyi Biblia 400 éves évfordulójára jelent meg, s a debreceni ökumenikus ünnepségen került átadásra, 1990. október 31-én.
E harmadik korszakról talán túlzott szerénységgel is szoktunk beszélni, holott ha nem emberekre nézünk, van miért hálát adnunk Istennek, aki viszont embereket használt igéje ügyében. Amint a fenti szűkszavú történeti leírásból látjuk, a megnehezedett külső körülmények között jött el az ideje annak, hogy a magyar nyelvű Biblia ügyének az intézményi hátterét az Ige egyházai, a magyar protestáns egyházak adják. Isten hatalmát és erejét mutató történelmi tény, hogy a mögöttünk lévő több mint negyven esztendő – amelyből főként veszteségeinket és mulasztásainkat tartjuk ma számon – egyedülálló “eredményt” hozott a magyar Biblia történetében: a reformáció egyházai és a magyar ortodox egyház vállalni tudták és végezték is a Biblia szövegének gondozását, kiadását és terjesztését.
Igaz, hogy a bibliakiadás korlátozva volt, és nagyon sok Biblia érkezett hozzánk külföldről is, de az adott lehetőségek között rendkívüli teljesítmény volt, hogy Magyarországon a kommunizmus évtizedei alatt a MBT tagegyházai egyetlen pillanatra sem mondtak le a bibliakiadás jogáról. Feltehetően kutatók feladata lesz majd a Magyar Bibliatanács működésének feltárása, az új fordítású Biblia történetének megírása és a ma névtelenségben “elfeledett” fordítók számon tartása.
A Magyar Bibliatársulat
Feltehetőleg 1992. október 26-án kezdődött a magyar nyelvű Biblia negyedik korszaka, ha elfogadjuk, hogy az intézményi háttér alkalmas egyfajta korszakolásra. A Magyar Bibliatanács ugyanis 1991-ben létrehozta a Magyar Bibliatársulat Alapítványt, amelyre 1992-ben ráépült a Magyar Bibliatársulat, immáron tizenegy tagegyházzal és egy nemzetközileg is elfogadott alapszabállyal.
Az intézményi keretek ezután már adottak voltak ahhoz, hogy a magyar nyelvű Biblia ügyét hosszú távon és ökumenikus szellemben tudjuk gondozni. Nem kevés a “vagyonunk”, amellyel gazdálkodnunk kell: a Károli és az új fordítású Bibliából húszféle bibliatípusunk van, s ezeket számtalan egyéb bibliatársulati kiadvány egészíti ki, amelyek mind terjesztésre és olvasásra várnak. A Magyar Bibliatársulat Alapítvány a 2000-es évek elejétől, nem utolsósorban a megváltozott társadalmi és egyházi feltételek közepette, egyre tágabban kezdte értelmezni a bibliatársulati munkát, és a hagyományos feladatok, a Biblia fordítása, szöveggondozása, kiadása és terjesztése mellett elkezdett foglalkozni az ingyenes bibliaosztások anyagi hátterét megteremtő adománygyűjtő akciók szervezésével, és a Bibliához kapcsolódó ismeretterjesztéssel és népszerűsítő munkával. Honlapunk, a www.bibliatarsulat.hu és évente kétszer megjelenő hírlevelünk, a “Bibliánk”, valamint tagegyházi körleveleink segítségével igyekszünk naprakészen tájékoztatni egyéni támogatóinkat és a gyülekezeteket munkánkról, a magyar nyelvű Bibliával és a bibliatársulatok nemzetközi szolgálatával kapcsolatos legfontosabb kérdésekről.
Kiemelkedő jelentőségű kezdeményezés volt a Magyar Bibliatársulat és a magyar keresztyén felekezetek életében a 2008-as “Biblia éve”. Történelmi jelentőségűnek is tekinthetjük azt, hogy a Magyar Bibliatársulat felhívására katolikus, protestáns és ortodox felekezetek együtt, egyetértésben egy teljes évet szenteltek arra, hogy felhívják a magyar társadalom figyelmét a Biblia jelentőségére és a bibliaolvasás fontosságára. Felmérések szerint a felnőtt lakosság közel fele hallott a Biblia évéről, és mintegy 600 000 ember vett részt országszerte a Biblia éve rendezvényein. Egyéni, szent megszállottság a kezdeteknél és a hosszú, kitartó munkával megteremtett és felelősen megőrzött intézményi háttér: e kettő fontosságára hívja fel a figyelmünket a magyar Biblia története. Azt reméljük, hogy e gazdag múltból erőt merítve szolgálhatjuk még sokáig Isten magyar nyelven megszólaló igéjét, a Bibliát.
Dr. Pecsuk Ottó
főtitkár